×
mojemoje   |   home obrazy   |   printgalery kalendáre   |   calendars cenník   |   price list nové   |   new galery fotománia   |   galery vaše   |   contact

Dnes už fotografie nikto komerčne nerobí mokrou (klasickou) cestou. Všetko sa tlačí. Treba však podotknúť, že kvalita tlače dosahuje mimoriadne parametre a vyššiu životnosť ako klasické fotografie. Samozrejme tlačiarne sú špeciálne, pomerne drahé zariadenia, a to isté platí aj o materiáloch, na ktoré sa tlačí.

TLAČ a MATERIÁL

FineArt Print - najvyššia kvalita (vystavené obrazy). Tlačí sa na najmodernejších strojoch Epson rady 9900 s 10 farbami atramentu, ktoré majú garantovanú svetlostálosť viac než 125 rokov. Atrament Epson UltraChrome HDR vytvára v súčasnosti najširší farebný gamut (reprodukovateľné množstvo farieb). Ako materiál sa používa kvalitný fotopapier, najlepšie polomatný (semi gloss) s vynikajúcimi výsledkami na nerozoznanie od fotografie, povrch je však veľmi háklivý na dotyk, každý odtlačok prsta zostáva natrvalo. Riešením je rámovanie so sklom. Ďalšou možnosťou je tlač na špeciálne matné papiere (menej výraznejšie farby), pomerne drahé a sortiment papierov sa často mení, sú to papiere používané pre archívnu tlač alebo galérie, napr. papiere Hahnemühle (100% bavlna, príp. bambusové vlákno).
Photo Print - tlač na kvalitný fotopapier, latexové farby. Tlač je vodeodolná, oteruvzdorná a svetlostála. Veľmi dobrá kvalita tlače a vernosti farieb.
Canvas (imitácia plátna, vysoký podiel bavlny), obraz je napnutý na skrytom (blind) ráme. Tlač je vodeodolná, oteruvzdorná a svetlostála. Bočná strana obrazu môže zostať biela, prípadne môže motív presahovať "za roh". Minimálny rozmer je 20 x 20 cm, maximálny 140 x 300 cm. Rozmer samozrejme závisí od motívu a rozlíšenia obrázku (dpi). Vhodné riešenie aj na kombinované obrazy - diptychy, triptychy.
Keramická tlač na sklo - interiérové dekoračné účely. Ceny zatiaľ nemám. Výroba v zahraničí. Ak by bol záujem, môžem skúsiť.

KAŠÍROVANIE

S výnimkou canvasu doporučujem fotografie kašírovať (nalepiť) na komatex, hliníkové dosky typu DuBond alebo kapa - zabezpečí sa tak rovný povrch bez zvlnenia obrázku. Komatex je pevnejší a odolnejší, ale mierne ťažší, kapa je ľahšia, ale háklivejšia na mechanické poškodenie. Štandardne v hrúbke 3 mm. Fotografie je možné kašírovať aj na hrúbky 5 až 10 mm, bezrámová aplikácia (individuálna cena).

RÁMOVANIE

Tradičná predstava obrazu je zarámovaný obraz. Pre dokonalý efekt FineArt Printu je použitie rámu bez skla, ak však môže dôjsť k poškodeniu, je možné použiť rám s plastom alebo organickým sklom (rámy IKEA, hliníkový rám 70 x 50 cm od cca 18 Eur) prípadne s obyčajným sklom (Hornbach, 70 x 50 cm: drevo od 22 Eur, hliník od 25 eur) Sklo však môže znížiť vizuálny účinok obrazu odrazom a odleskom. Najväčší sortiment rámov ponúka Nielsen, rámy sú síce výrazne drahšie, ale na druhej strane ide o vysokú kvalitu a eleganciu. Rámy sa dodávajú s obyčajným sklom, alebo so sklom s antireflexnou úpravou. Najdrahšie antireflexné sklá - gallery glass - pohltia iba 2% svetla (priehľadnosť 98%), ale eliminujú odraz o 90% a pohltia až 99% UV svetla.
Príklad ceny - čierny hliníkový rám Nielsen 70 x 50 cm: s obyčajným sklom cca 48,80 Eur; s antireflexným sklom od 56,- Eur. Cena je vrátane 20% DPH (ceny z roku 2019).
Canvas na blind ráme sa nerámuje, je možné ale kašírovať canvas na kappu a následne zarámovať (individuálne riešenie aj cena).
Niekedy je lepšie kúpiť rám a následne vyrobiť obraz podľa jeho rozmerov.

KÓPIE

A čo je tiež podstatné - z jedného motívu dám spraviť maximálne 7 signovaných fotoobrazov. V prípade vyčerpania počtu bude motív vyradený z ponuky. K možnostiam výberu patrí aj umiestnenie názvu diela ( može / nemusí byť uvedený pod obrázkom, štandardne pod obrázkom) a podpis, vrátane roku vytvorenia fotografie a číslovania (vpredu alebo vzadu, štandardne vpredu).

CENY a DODANIE   → cenník

Ceny sú v Eurách a sú orientačné, v prípade zmien vstupných cien ich budem musieť upraviť. V cene je zahrnutý aj môj honorár. Balenie a poštovné nie je v cene. Kvôli riziku poškodenia pri doručovaní preferujem osobný odber.